Metoda a finty

Metoda výuky:

Vyučuji komunikativní metodou, jejímž základem je intenzivní komunikace klientů a lektora.

Tato metoda je vhodná pro všechny, kteří chtějí své jazykové schopnosti uvést do praxe a „rozmluvit se“. Lektor klienta neustálou interakcí nutí mluvit. Pomáhá mu tím zlepšit jazykové dovednosti a zároveň odbourat psychologickou bariéru mluvit cizím jazykem.

Nebudu Vám slibovat „anglicky snadno a rychle.“ Bez práce nejsou koláče a není bez ní ani angličtina. Mohu Vám slíbit, že se úroveň Vaší angličtiny pod mým systematickým profesionálním odborným vedením a s mou soustavnou podporou posune kupředu přímo úměrně Vašemu časovému vkladu do ní.

Můžete ode mne čekat tlak na domácí přípravu - přijde mi pro Vás jako zbytečná ztráta času, navíc pro Vás drahá, vyplňovat v hodině cvičení, která si můžete v klidu vypracovat doma. V hodině úkoly zkontrolujeme a já odpovím na Vaše dotazy ohledně nejasností.

Bude pro Vás maximálně přínosné, když se podvolíte mému mírnému tlaku a oblíbíte si šprtání idiomů a frázových sloves. Zde nám budou pomáhat hlavně programy BBC a překladová metoda, kdy pálím české věty a studenti se jejich význam snaží tlumočit anglicky, ne doslovně, ale idiomaticky Tato metoda nám bude pomáhat i s gramatikou. Občas vás „přepadnu“ s neúprosným drilem.

Samostatnou kapitolou a součástí hodiny je reportování zpráv o čemkoliv, co Vás zaujalo, samozřejmě v angličtině, alespoň ušetřím za noviny :-).

Mohu Vám slíbit diskuse na zajímavá, občas až kontroverzní, témata, abych podpořila Vaši chuť mluvit. Budeme si povídat o věcech, které Vás zajímají. Vaše angličtina bude rozkvétat v přátelském prostředí, kde nemusíte mít obavy z toho, že plácnete nesmysl.

Zpívající studenti určitě rádi podpoří rozvoj své angličtiny anglickými písničkami. Spoustu krásných písní jsem poznala přes své studenty, když jsme rozebírali a zpívali jejich písničky na přání.

Budeme budovat Vaši slovní zásobu na míru a její znalost budeme prověřovat v dalších hodinách :-).


Než začneme:

Ozvěte se, probereme Vaše požadavky a mé časové možnosti. Pošlu Vám test a poprosím Vás o jeho vyplnění a zaslání mailem zpátky, abych zhruba tušila úroveň Vaší angličtiny ještě před první lekcí - naším anglickým pohovorem. Během první lekce zjistím, jak je na tom Vaše mluvená angličtina a projdeme "Analýzou potřeb". Vybereme pro Vás nejvhodnější materiály a ujasníme si Vaše očekávání od kurzu. Správný výběr kvalitní jednojazyčné učebnice je základ úspěšného studia stejně jako vyvážená směs mluvení, poslechů, drilu a domácích úkolů. Doplňující materiály nám pomohou vyladit kurz podle Vašich individuálních potřeb.

Na této hodině, nebo na požádání kdykoliv později, se prokáži diplomy o studiu angličtiny, MBA a cambridgeským certifikátem CPE.

Na konci roku získají dospělí studenti s roční docházkou do kurzu Certifikát a děti Vysvědčení.


Finty, jak studium angličtiny dotáhnout co nejdále:

POCHOPIT…

Zařaďte se mezi studenty, kteří pochopili, že hlavní práce s pravidelnou přípravou leží na nich a že lekce angličtiny s lektorem slouží hlavně k procvičení a dalšímu nasměrování. Můj syn hraje na housle a tam je to podobné. Na hodinu se musí připravit a chápe, že bez domácího cvičení, nejlépe denního, se v hudbě nikam neposune. A s jazykem to je stejné. Bez domácí přípravy nemůže být podstatný viditelný posun. Čím více domácí přípravy, tím lepší výsledky.

SCHŮZKY S ANGLIČTINOU A SEBEKÁZEŇ

Udělejte si z angličtiny koníček (milujte ji) a super prioritu (respektujte její důležitost). Naplánujte si do mobilu „Schůzky s paní Angličtinou“ Ta „Lady“ pro Vás musí být VIP a schůzku s ní lze zrušit nebo posunout jen ve výjimečných případech! Čím více jí dáte svého volného času, tím více se Vám rozvine a rozkvete. Pokud se chcete naučit jazyk, tak je plánování a změna Vašeho časového rozvrhu nutná. Stejně jako fyzická stavba nové budovy, tak také vybudování a ovládnutí nového jazyka potřebuje mít naplánovaný rozpočet a čas. Čím více času domácí přípravy do jazyka vložíte, tím méně peněz budete muset utratit. Talent na jazyky je super a jistě Vám učení usnadní, ale rozhodně nikoho nespasí a nezbaví nutnosti slušné a pravidelné časové investice. Pravidelnost a čas totiž dláždí cestu k úspěšnému ovládnutí jazyka. Stanovte si reálné cíle, co a kdy chcete v angličtině zvládnout. Nemusí to být hned nutně cambridgeské testy, ale stačí si jen reálně naplánovat a pak nezrušit žádnou schůzku s Lady Angličtinou („omlouvá jen těžká nemoc a smrt“ :-)). Pravidelnost Vás dovede k vítězství.

Schůzku s angličtinou si domluvte v dobře vyvětrané místnosti plné kyslíku, který podporuje činnost mozku. Neležte, aby se Vám hlava nepřepnula do režimu „spánek.“ Vypněte všechny zvuky v pozadí (televizi, rádio, ostatní členy rodiny, pokud to jde :-)), protože ty automaticky odvádějí Vaši pozornost a zbytečně snižují výsledek učení.

Je lepší na angličtinu chodit a oprašovat si ji, aby zůstala v rámci možností aktivní, a nezemřela úplně, než se nechat unášet proudem zapomnění pomalu zpět do hlubin pasivní znalosti až neznalosti :-(. I takoví „rekreační“ studenti se vyskytnou. Tito studenti se s Lady Angličtinou doma pravidelně nepotkávají a tomu bohužel odpovídají i jejich výsledky. Snažím se s nimi během hodiny pádlovat proti proudu zapomnění, co nám síly stačí. V lepším případě postupujeme šnečím tempem vpřed, pokud to, co si studenti uchovají v paměti, převáží nad tím, co zapomenou. Je škoda, že se pak nemohou těšit z nějakého výraznějšího pokroku.

BAVTE SE ANGLIČTINOU

Ideálním mixem pro maximálně efektivní posun v jazyce je individuální stavba hodiny, individuální tempo a osobní přístup lektora ke studentovi, který v hodině i doma pracuje na angličtině s maximálním nasazením, stejně jako lektor. Toto nenajdete ve velkokapacitních kurzech. Takové nasazení se ale dá jen těžko vydržet, pokud si angličtinu nezamilujete. Dobrá zpráva je, že zamilovat si ji zas tak těžké není. Najděte si, co vás baví a zdokonalujte se v tom přes angličtinu. Nebo svůj koníček s pomocí angličtiny popularizujte v zahraničí. Založte klub, přeložte webové stránky… Hlavně se bavte :-). Objevte svou osobní motivaci, proč se chcete s angličtinou scházet a učit se další a další slovíčka. Čím víc slovíček – „háčků“ se naučíte, tím lépe se Vám budou další zachytávat do paměti. Je to podobné situaci, kdy chcete roztlačit vlak. Zpočátku to jde pomalu, ale postupně přijdete na to, že tlačení je čím dál lehčí a vlak jede rychleji a rychleji.

KVALIFIKACE

Když se rozhodnete pro svého lektora, ptejte se na kvalifikaci a chtějte vidět potvrzení. Často platí: levný lektor - levná kvalifikace - levný a nekvalitní výkon. Nenechte se učit lektory, kteří se chlubí jen o málo vyšší úrovní angličtiny, než je ta Vaše. Nenechte se učit rodilými mluvčími bez pedagogické kvalifikace, bez znalosti gramatiky a stavby hodiny. Takoví přijdou bez uzardění a bez přípravy „prokonverzovat“ hodinu. S těmi jděte radši zdarma konverzovat do restaurace nebo do baru.

NAJDĚTE SI PARŤÁKA NA ANGLIČTINU

V sekci "Užitečné odkazy" najdete spoustu odkazů, jak najít někoho, kdo má podobné zájmy jako Vy a s kým si můžete vyrazit ven provětrat angličtinu. Nebo můžete klidně zůstat doma a povídat si s někým přes půl planety po Internetu. Stačí jen chtít a anglický protějšek seženete bez problémů. Ideálně jako životního partnera, i když to se spoustě studentů nepoštěstí, protože jsou již zadaní česky a kvalitně :-). Nebojte se, že budete za hlupáka, když nebudete hned všemu rozumět. Všichni se učí a všichni dělají chyby, i rodilí mluvčí :-). Je to lidské a běžné.

SLOVNÍČEK DO RUKY

S láskou si založte svůj osobní slovníček. Velikost slovníčku by se měla odvíjet od velikosti Vaší kapsy nebo kabelky, aby Váš přítel slovníček mohl být stále s Vámi a po ruce a pomohl Vám vyplnit volné chvilky. Třeba když čekáte u doktora nebo jedete metrem. Slovíčka jsou důležitým stavebním materiálem pro Vaši angličtinu. Když se je učíte, říkejte si je nahlas a pište si je na šmírák nebo datlujte do klávesnice. Opakovaným přepisováním slovíček si naučíte správný spelling a opakováním nahlas zas trénujete výslovnost. Můžete si svůj hlasový výstup nahrát a pustit si, jak zní Vaše angličtina cizím uším. Nenechte se zaskočit jiným posazením svého hlasu, sami sebe slyšíte trochu jinak. Do slovníčku si pište i idiomy, ustálená spojení, frázová slovesa a předložkové vazby k jednotlivým slovíčkům, u těžších slovíček klidně i příklad celé věty. Označte si slovíčka, která Vám nejdou, a pak se už vracejte jen k nim. Trénujte si slovíčka oběma směry: skryjte si angličtinu a vyvolávejte si anglické vazby, a pak si zakryjte češtinu a vybavujte si český překlad. Když si říkáte celé věty, tak v nich obměňujte větné členy za jiné a trénujte si tak svou pohotovost a intonaci. Čtěte si opakovaně texty z učebnice (nebo jakékoliv jiné texty) nahlas, protože i to je způsob jak si lépe zapamatovat vazby a zlepšit si výslovnost a plynulost přednesu. Zpočátku to může znít trhaně, ale na počtvrté to už bude určitě „jiná káva“.

Každé slovíčko musíme několikrát zapomenout a znovu si jej vybavit, aby se nám uchytilo trvaleji a přešlo nám z krátkodobé paměti do té dlouhodobé. Zapomínání je normální a zdravé, mozek se nám tím čistí od nepotřebných informací, aby se nepřetížil. Tak ho jen musíme opakovaným vybavováním slovíčka přesvědčit, že toto anglické slovo opravdu potřebujeme. Zapomínání platí nejen pro slovíčka, ale i gramatiku. Není třeba se bát toho, že ještě dokonale neumíte nějakou látku a už se valí další nové informace. Věřte svému mozku, ten to jistě zvládne, pokud ho vystavíte pravidelnému anglickému nátlaku :-).

OPTIMISMUS DO SRDCE

Nalaďte se optimisticky a chvalte se za každý jazykový pokrok. Nepropadejte depresi, když neporozumíte filmu nebo anglickému reportérovi. Je normální trochu klesnout na mysli, ale nevzdávejte to. Dejte svému mozku šanci angličtině co nejvíc naslouchat, vstřebat její rytmus a naposlouchat slovíčka. Postupem času budete rozeznávat čím dál více a i tomu filmu a reportérovi nakonec porozumíte, pokud si vezmete k srdci výše napsané rady a budete se jimi řídit. Čas a píle dovede s angličtinou zázraky.

Nejprve budete rozumět tomu, co čtete nebo slyšíte, což je pasívní znalost angličtiny. Teprve potom se budete umět anglicky vyjádřit, což je aktivní angličtina. Pravidelným tréninkem přivedete svou angličtinu z pasívního stavu do aktivního. Kousek po kousku, nejlépe denně, samostudiem v kombinaci s pravidelnou lekcí angličtiny dojdete spolehlivě nejdále. Studium po pravidelných menších kouscích je mnohem účinnější než jedno extra dlouhé sezení. Před lekcí s lektorem si rychle projděte probranou látku a půdu pro semínka angličtiny si trochu nakypřete. Tak si také připravíte případné dotazy, čemu jste nerozuměli a lekci pak využijete pro sebe nejefektivněji.

VYBUDUJTE SI SVOU MALOU ANGLII

Není nad to vycestovat do anglicky mluvící země na delší dobu a bez českého zázemí. To je metoda „skočit do vody a plavat“.

Každý tento způsob zvolit nemůže, ale každý si může kolem sebe vytvořit svou „malou Anglii.“ Obklopte se anglickými filmy, anglickým zpravodajstvím a anglickými knížkami. Najděte si anglicky mluvícího kamaráda. Oblepte si byt lístečky s anglickými slovíčky na místech, kam se často díváte. Stejně jako při vycestování do anglicky mluvící země nečekáte, že budete všemu 100% rozumět, tak ani ve Vaší „malé Anglii“ nebudete hned všemu 100% rozumět. To dá rozum :-). Ale to se postupně poddá a Váš důsledný pobyt ve Vaší Anglii začne nést své plody.

Filmy sledujte nejprve v angličtině bez titulků, pak případně s anglickými titulky a nakonec, když stále nerozumíte zápletce, i s českými titulky. Když to uděláte naopak a začnete s titulky, tak trénujete v prvé řadě čtení (titulků) a to výrazně tlumí Vaši koncentraci na porozumění novému poslechu. Málokdo vám při osobním setkání bude ke svému projevu pouštět titulky, a už vůbec ne v češtině :-). Český dabing je fajn, ale ne pro zvládnutí cizího jazyka. Zkuste zůstat jen u skvěle dabovaného Mrazíka nebo u četníka Funese.

Choďte na zajímavé (i nezajímavé, pokud Vám to čas dovolí :-) ) přednášky v angličtině a v letadle si berte na čtení výhradně anglické noviny. Budete vypadat světově a ještě se něco naučíte :-).

Využijte videa a poslechy k Vaší učebnici. Pusťte si je k tělu a k mozku doma nebo v autě (v autě samozřejmě jen ty poslechy). Poslechy si nahrajte do mobilu a poslouchejte je dokola, kde to jen jde. Zaplní Vám volné chvilky při čekání podobně jako Váš milý přítel slovníček.

Pořiďte si čtečku knih a do ní anglické knížky. Když nebudete rozumět během čtení nějakému slovíčku, stačí na něj ťuknout a vyjede Vám anglicko-anglický slovník s vysvětlením. Předpokládám, že si můžete do čtečky stáhnout i anglicko-český slovník, aby se Vám objevovaly české ekvivalenty. Ve čtečce Kindle máte k dispozici Vocabulary Builder, kde se slovíčka, na která jste poklepali s dotazem, ukládají a můžete se k nim tak vracet a učit se je. Když se je naučíte, tak je můžete smazat nebo přesunout do složky naučených slovíček.

V knihovně si půjčujte knížky v angličtině (graded reading), které odpovídají úrovni Vaší angličtiny.

POCHOPTE SVOU PAMĚŤ

Uvědomte si, jaký druh paměti máte a co na Vás při učení nejlépe funguje.

Lidé se zrakovou pamětí si slovíčka vybavují podle místa, kde je viděli („bylo vlevo nahoře v zeleném rámečku“). Tito studenti pak „hypnotizují“ slovíčka a snaží se je tak vrýt do paměti.

Lidé se sluchovou pamětí si slovíčka dobře zafixují poslechem. Takoví studenti si toho hodně zapamatují z poslechu anglických textů a písniček. Pokud patříte mezi ně, namluvte a nahrajte si slovíčka ze svého slovníčku a nahrávku si pak opakovaně pouštějte ve volných chvílích nebo během svých schůzek s Lady Angličtinou.

Obvykle je naše paměť kombinací několika druhů paměti, včetně dalších pamětí, jako paměť hmatová, chuťová a čichová, které nám mohou pomoci bohužel jen s některými slovíčky (smooth - hladký, prickly - pichlavý, sweet - sladký, sour - kyselý, musty - zatuchlý, humid – vlhký).

ZÁVĚREM

Pokud čtete tyto řádky, tak jste zřejmě přelouskali všech 9 výše uvedených rad, jak dobře zorat a kvalitně osít své anglické pole. Také jak se o něj dobře starat, aby byla sklizeň maximální. Pokud si tyto rady vezmete k srdci a budete se jimi snažit řídit, věřím, že Vám z Vaší angličtiny vyroste mimořádný exemplář, na který budete jistě pyšní … a já taky :-).


5 důvodů proč spolupracovat právě se mnou:

  1. Nadšení pro angličtinu – učím hlavou i srdcem.
  2. Důslednost, přesnost, idiomy a frázová slovesa.
  3. Individuální a tvůrčí přístup.
  4. Vysoká kvalifikace, profesionalita a vstřícnost.
  5. Stále se vzdělávám.